January 19, 2015

How quiet goes away, whom never was / Jak cicho odchodzi, kogo nigdy nie było [Lea Pradziński]


Wówczas zamknęłyśmy się w pokoju. My same, tylko we dwie. Towarzyszył jej czarny pies. Poprosiłam, by rozebrała się do naga. Wtedy zrobiłam to samo. Jej biała skóra. Moja drżąca ręka. Ślad. Mnóstwo śladów. Odciśnięte światło. Zdjęcie. Cokolwiek to będzie, czym upewnię się o naszej obecności.


Kraków, 13 stycznia 2015
35 comments:

 1. Lauro, nie wiem jak słowami wyrazić uczucia, emocje i powodzie myśli, które zalały mnie w chwili, gdy oglądałam Twoje najnowsze zdjęcia. To jest niesamowite, Ty jesteś niesamowita z tymi wszystkimi historiami, baśniami, opowieściami, które przekładasz tak wspaniale, po mistrzowsku na fotografie. Jestem pełna podziwu i wdzięczności, bo przecież dzielisz się tym ze mną. Chciałabym mocno Cię uścisnąć, byś mogła poczuć na sobie prawdziwość tych łez, które położyły się na moich policzkach po obejrzeniu tej opowieści. /// M.T.

  ReplyDelete
  Replies
  1. To ja dziękuję TOBIE. Czuję się tak, jakbym narodziła się na nowo. Czuję się niesamowicie, gdy oglądam te prace.

   Delete
 2. THIS IS INCREDIBLE!

  ReplyDelete
 3. Laura!!! No w tym momencie to kłaniam się do samej ziemi. Przeszłaś samą siebie. Nie wiem, czy to nie jest najlepsza twoja seria zdjęć. Gratulacje dziewczyno.

  ReplyDelete
 4. jaskółcza dziewczynkaMonday, 19 January, 2015

  /co więcej mogę napisać, co więcej, jeśli nie DZIĘKUJĘ? mój umysl płonie, moje serce drży/

  ReplyDelete
 5. Antonina Tośka RembiaszMonday, 19 January, 2015

  Ach! Pamiętam twoją sesję z Leą sprzed kilku lat. Ta jest bez porównania wspanialsza, jakbyś wydobyła z tej dziewczyny coś, co schowane było w ciemnościach i kurzu. Tyle historii płynie z każdego kadru, że to po prostu stymuluje najintymniejsze rejony duszy. Idź w tym kierunku! W ogóle jakoś tak niesamowicie u ciebie te czernie i biele wychodzą. Co to za klisza?

  ReplyDelete
 6. Z próżni nalewane słowa rozpływają się w mleku dnia, odchodzą. Te słowa, które niczym krople, uderzają o zimną posadzkę by w chwilę potem rozedrzeć się w miliardzie istnień - pozostają.

  ReplyDelete
 7. Moved to tears. Thank you, Laura.

  ReplyDelete
 8. Lauro, jeśli mogę zapytać – czy można umówić się do Ciebie na sesję, czy też sama wybierasz ludzi, z którymi chcesz współpracować? Przyznam, że oddałabym wszystko, by znaleźć się na takich zdjęciach, doświadczyć czegoś takiego przy Tobie. Wybacz, jeśli moje pytanie jest nie na miejscu. To jedno z moich marzeń. Pozdrawiam Cię ciepło. Patrycja

  ReplyDelete
 9. Postać Człowieka UśmiechniętegoMonday, 19 January, 2015

  Oj! Jakie wy z Leą podobne jesteście do siebie. Gdyby nie to, że ma krótsze włosy pomyliłabym ją z tobą! Haha. No pięknie. A zdjęcia - mistrzostwo, ale to już chyba zostało tu powiedziane!

  ReplyDelete
 10. niewiarygodne.zatrzymałas mój czas na chwile.zachwyt i brak słow

  ReplyDelete
 11. Tworzycie z Leą niesamowicie genialny duet. Gratuluję wam obu.

  ReplyDelete
 12. Lauro, Kami - Ty wiesz, co ja myślę o tych fotografiach. Dla mnie to jest jakiś nowy rozdział w Twojej twórczości. Surowy, kamienny, prawdziwy - jakbyś zobaczyła coś, czego od dawna wyczekiwałaś. Bo zobaczyłaś coś takiego, prawda? Czuję to, czuję jak uobecnia się w tych kadrach, a także w ciszy po ich obejrzeniu, doświadczeniu. O takich zdjęciach można powiedzieć - ponadczasowe. Bądź zawsze dzielna, bądź zawsze Laurą, którą wszyscy pokochali za jej wrażliwość.

  ReplyDelete
 13. Patrzę na te fotografie i co chwilę widzę w nich coś innego, przed chwilą elementy Saudka, a zaraz potem "Wstręt" Polańskiego. Przeszłaś samą siebie tą serią, pomijając wykonanie, światło, sposób kadrowania - konceptualna strona jest wybitnie mocna, aż kipi od emocji, ale co więcej - patrzę i Ci wierzę. Myślę, że to coś wyjątkowego, uwierzyć Artyście.
  Od lat Ciebie obserwuje i to, jak się rozwijasz, a ten set jest przykładem kolejnego (jakże wielkiego!) kroku do przodu. Wielki ukłon dla Ciebie, Lauro. Jesteś niesamowitą, świadomą Artystką. Chciałabym zajrzeć do Twojej głowy, bo to, co przedstawiasz za każdym razem jest niebywale piękne i fascynujące.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję za te porównania (szczególnie to skojarzenie z Polańskim, jednym z najbliższych mi artystów - za jego Trylogię Choroby oczywiście). I dziękuję za wiarę, za Zaufanie (to dla mnie bardzo ważne, Najważniejsze).

   Delete
 14. Będą jeszcze jakieś zdjęcia z tej sesji? Z jednej strony czuję pełnię, a z drugiej chciałabym móc być w tym dalej, jeszcze

  ReplyDelete
 15. Awesome stuff!reminds me a little bit to Sólstafirs She destroys again videoclip

  ReplyDelete
 16. This reminds me to Bergman's "Through a glass, darkly". Your work is really impressive.

  ReplyDelete
 17. Kochana Lauro, piękne są te zdjęcia. Nie wiem jak to robisz, ale za każdym razem zaskakujesz i jak nikt inny poruszasz. Nie mam pojęcia skąd się bierze ta siła przez którą tak działają na mnie Twoje zdjęcia, ale z każdym razem jestem jeszcze bardziej zauroczona...

  ReplyDelete
 18. Ta opowieść odrywa serce ze swojego miejsca. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

  ReplyDelete
 19. Each photo is magnificent; a world in itself.
  There will never be an artist equal to you, Laura.

  ReplyDelete
 20. Awesome. Awe inspiring. I've never seen a photographer (or even an illustrator) capture the world and themes of fairy tales as well as you have, Ms. Makabresku. Just beautiful photographs, no matter the subject.

  Bad Polish Translation from translation.Babylon.com

  Niesamowite przeżycie. Zachwyt budzą. Nie widziałem fotografa (a nawet rysownik) uwieczniać świat i tematy bajki jak również masz, Pani Makabresku. Po prostu piękne zdjęcia, niezależnie od tematu.

  ReplyDelete
 21. Bardzo magiczne. Ale jakieś takie...samotne w klimacie...jakby pies szukał kontaktu z osobą o umyśle przebywającym w innym świecie...

  ReplyDelete
 22. Mark Warren (formerly Blogluddite Monday, 26-January-2015Tuesday, 27 January, 2015

  Your photographs do indeed evoke magical places, whether in the forest of the mind or the heart! Thank you for sharing your work with us all.

  Mark

  ---------------Złe tłumaczenie z polskiego translation.Babylon.com---------------------------

  Na zdjęciach rzeczywiście wywołać magiczne miejsca, czy w lesie umysłu lub serca! Dziękujemy za udostępnienie swojej pracy za nas wszystkich. Znak towarowy

  ReplyDelete
 23. hello Laura. these remind me very much of Francesca Woodman. lots of metaphors in these photographs . or maybe I am wrong. You have amazing creativity. Be well...

  ReplyDelete
 24. Bardzo to ludzkie. Nie czuje się obecności aparatu w tym pomieszczeniu.

  ReplyDelete
 25. great...magic...

  ReplyDelete